Astay'ın Kökleri

ASTAY’IN KÖKLERİ

Kimi insanlar girişimcidir, kimileri disiplinli… Bazıları işini tutkuyla yapar, bazıları da benzersiz bir problem çözme yeteneğine sahiptir. Astay’ın kökleri, tüm bu yeteneklere sahip bir tek kişiye dayanır. İçindeki girişim gücünü, iş zekasını, disiplini ve tutkuyu, somut bir başarı hikayesine çeviren nadir insanlardan biridir Mesut Toprak…

Bir kişiden, binlerce kişiye…

Astay, temeli sadece bir kişi tarafından atılan fakat giderek güçlenen girişimlerin ülkemizdeki en önemli örneklerinden biridir. Önce tekstil ve hazır giyim sektöründe faaliyete başlayan Astay bu sektörlerde gösterdiği başarının ardından gayrimenkul ve otelcilik sektörüne yatırım yaparak binlerce insana istihdam sağlamış ve ülke ekonomisine büyük katkılar yapmıştır.

Başarının tek ölçütü gerçeklerdir.

Bir iş adamının başarısının, verdiği sözlere, iddialara ve çevresinin görüşlerine göre ölçülemeyeceğini; başarının tek gerçek kıstasının ölçülebilir ve görülebilir gerçek sonuçlar olduğunu düşünen Mesut Toprak’ın idealist bakış açısı, bir kurum olarak Astay’ın her noktasına nüfus etmiştir. Yaptığı her yatırımda, geliştirdiği her projede bu bakış açısı ile hareket eden Astay, Mesut Toprak’ın “Şirketin başarısı her durumda bilançosuna yansır.” sözü ile temellenen bir iş geleneğini devam ettirmektedir.

Astay’ın gücü geleneklerinden, başarısı ise köklerinden gelir.

 “Doğru işi yap, işini doğru yap”

Astay’ın başarısının ardında iki değer yatar. Bunlardan ilki doğru işi yapmaktır. Doğru işi yapmak, Astay için doğru zamanda, doğru yerde, doğru yatırımı yapmak anlamına gelir. Fakat sadece bunu yapmak bir anlam ifade etmez. İkinci değer ise işi doğru bir şekilde yapmaktır. İşi doğru bir şekilde yapmak, Astay için, dürüst, güvenilir, insan odaklı ve stratejik bir bakış açısıyla hareket etmek anlamına gelir. Astay’ın benzerine az rastlanır bu başarı hikayesi, işte bu iki değerin bir araya gelmesi ile yazılabilmiştir.

Tekstilden hazır giyime, otelcilikten gayrimenkule…

Önce tekstil ve hazır giyim alanında başarılı yatırımlar yapan Astay, 2004 yılında tekstil dışındaki alanlara yatırım yapma kararı almış ve hem gayrimenkul alanında hem de otelcilik alanında faaliyet göstermeye başlamıştır.

Astay’ın otelcilik alanında satın alma yoluyla yaptığı yatırımların ilki Four Seasons Hotel Istanbul at Sultanahmet otelidir. Bu yatırım kararının başarısı, her yıl alınan uluslararası ödüllerle tescillenmiş, dünyanın dört bir yanındaki kurum ve kişilerden alınan takdirlerle taçlanmıştır. Four Seasons Hotel Istanbul at Sultanahmet, ülkemizdeki en prestijli ve en kazançlı turizm tesislerinden biri olarak yoluna devam etmektedir.

Dünya çapında ses getiren başarılar…

Otelcilik alanındaki ikinci yatırım olan Four Seasons Hotel Istanbul at The Bosphorus oteli ise neredeyse sıfırdan inşa edilerek kısa sürede hizmete açılan bir otel olarak, bu süre içinde akla gelecek tüm değerlendirme kriterleri açısından pazar lideri haline gelmiş ve ikizi Four Seasons Hotel Istanbul at Sultanahmet oteli gibi uluslararası otelcilik ödüllerini almaya başlamıştır.

Gayrimenkul alanında yapılan yatırımların başında Academia Apartments ve OnaltıDokuz İstanbul projeleri gelir. Daima doğru işi, doğru bir şekilde yapmak için çalışan Astay’ın başarısının canlı birer örneği olan projeler, İstanbul’un yükselen değeri olarak göze çarpmaktadır.

Geleceği inşa ederken, işine olan bağlılığını ve gelenekleriyle arasındaki bağı koruyan Astay’ın iş fikri işte böyle değerlere ve gerçek örneklere dayanmaktadır.

 “Ev konforunda oteller, otel konforunda evler.”

Eğer bir otele yatırım yapılacaksa, o otelin ev konforunu yaşatması gerekir. Eğer bir yaşam alanı inşa edilecekse, o yaşam alanının, sahibine otel konforunu yaşatması gerekir. İşte Astay’ın yatırım stratejisinin temeli budur. Projelerinin tamamını bu temele dayandıran Astay, insan fizyolojisine uygun, konfor odaklı ve huzurlu yaşam alanları inşa etmek için çalışır. Hayata geçirdiği projelerde, hayatın gündelik koşuşturmacasından uzak, içinde mutluluğun hakim olduğu yaşam alanları inşa eder ve bu yaşam alanlarını geliştirir.

Astay’ın otel alanındaki yatırımlarına bakıldığında, girilen projelerin Four Seasons gibi dünyanın en önemli turizm ve otelcilik kurumlarının işletebileceği düzeyde prestije, ev sıcaklığına ve lükse sahip olduğu açık bir şekilde görülebilmektedir.

Otel yatırımlarının yanı sıra, sakinlerine sunduğu otel konforu, yatırımcılara sunduğu değer artışı gibi özellikleriyle dikkat çeken Academia Apartments ve OnaltıDokuz İstanbul projeleri İstanbul’un gözde projeleri arasına girmeyi başarmıştır. Her iki proje de hem teknik ve fiziksel donanım açısından hem de prestij ve konfor bakımından Four Seasons alt yapısı ile eş değerdedir.

Hem nakit akışı, hem varlık büyümesi…

Astay, kendine iki dayanak belirlemiştir. Bunlardan ilki nakit akışıdır. Turizm yatırımları nakit akışı alanındaki ihtiyacı karşılamaktadır. Diğeri ise varlık büyümesidir. Konut yatırımları, varlık artışı ihtiyacını hızlı ve doğru bir şekilde karşılamaktadır. Geleceğe emin adımlarla yürümek isteyen iyi bir şirketin mutlaka bu iki dayanağa yaslanması gerekir. Astay ise bu durumu daha ileri bir noktaya taşımıştır. Astay, nakit akışı ve varlık büyümesi ihtiyaçlarını iki temel yatırım alanında dengeli bir şekilde bölmektedir. Bu durum Astay’ın büyüyüp gelişirken tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmesinin temelini oluşturmaktadır.

Vizyonumuz

Astay’ın vizyonu, köklerine kazınmış idealist bakış açısıyla daima daha yüksek hedefler belirlemek ve bu hedeflere ulaşmak için tavizsiz bir şekilde çalışmaktır.

Misyonumuz

Astay, geliştirdiği her projede, yaptığı her yatırımda insan fizyolojisine uygunluk ilkesi ile hareket eder. Astay’ın misyonu, bireylere ideal yaşam alanları sunmak, topluma ve ülke ekonomisine ise katma değer sağlamaktır.

Basarili
Basariyla tamamlandi
Uyari
Bir uyari ile karsilasildi.
Hata
Bir hata ile karsilasildi.

Duis aliquet egestas purus in blandit. Curabitur vulputate, ligula lacinia scelerisque tempor, lacus lacus ornare ante, ac egestas est urna sit amet arcu. Class aptent taciti sociosqu ad litora ade torquent per conubia nostra, per inceptos himenaeos.

Sed molestie augue sit amet leo consequat posuere. Vestibul ante ipsum primis in faucibus orci luctus et ultrices posuere ile cubilia Curae; Proin vel ante a orci tempus eleifend ut.